Press "Enter" to skip to content

Po niekoľkomesačnej ignorácii hlasu študentov dekanovi zrazu chýba dialóg

Foto: SITA/Branislav Bibel

Po dnešnej informácii o odstúpení senátorky Mišky Kolesíkovej vydala FIIT STU tlačovú správu, ktorá (opäť) obsahuje preukázateľné klamstvá.

“Vedenie FIIT STU sa z interného diskusného fóra práve dozvedelo, že jedna študentská senátorka, aktívna členka Za našu FIIT, sa listom vzdala svojho mandátu senátorky v Akademickom senáte FIIT STU. List, v ktorom sa vzdáva mandátu, podľa jej slov doručila v dnešný deň na rektorát STU.”

Miška reagovala pohotovo a kategoricky, vďaka čomu môžeme vidieť, že vedenie zase raz verejne klamalo a prekrúcalo fakty:

MK: “Pán Kotuliak, ale robíte si srandu? Boli ste po pánovi Peciarovi hneď ráno, ako som odovzdala oficiálny list na rektoráte prvý, komu som písala mail. Ešte ste mi na ten mail aj odpísali.”

Ak sa ostatní členovia dezignovaného vedenia nedozvedajú informácie od dekana, ale z interných fór, chyba bude zrejme niekde inde.

Stretnutie akademickej obce nebolo pol roka na stole

Tlačová správa pokračuje:

“Je nám veľmi ľúto, že namiesto konštruktívnej diskusie sa naša kolegyňa-študentka vzdala svojho mandátu, a to ešte pred prvým plánovaným zasadnutím AS FIIT po dlhej dobe.”

O konštruktívnu diskusiu sa Miška a aj mnohí ostatní študenti snažili pol roka. Opakovane sa dožadovali stretnutí akademickej obce, stretnutí označovaných marketingovo dekanom “Na rovinu”, ale aj rokovaní. Žiadne z požadovaných stretnutí sa tento kalendárny rok neodohralo a z viacerých rokovaní boli dokonca študenti vynechaní, prípadne im informácia o zrušení naplánovaného rokovania ani neprišla.

MK: “Bolo možné takúto diskusiu mať? Ja sa tu snažím s Vami viesť diskusiu už pol roka, snažila som sa Vám a Vašim kolegom reprezentovať problémy študentov, písala som Vám niekoľko mailov ohľadom stretnutia akademickej obce, na ktoré ste mi ani len neodpovedali.” 

Dekan hádže vinu na iných, kedy dôjde k sebareflexii?

Vedenie svoje vyhlásenie ukončilo nasledujúcou formuláciou:

“Zdá sa však, že naši oponenti nehľadajú spoločnú cestu, ale len cestu rozdelenia a eskalácie napätia.”

Práve naopak, myslíme si, že práve názoroví oponenti dekana hľadajú už dlho cestu na nájdenie kompromisu a upokojenie situácie, avšak dekan nie je ochotný pristupovať na kompromisy. Maximálne sa snaží ako ústupok z jeho strany predať niečo, čo je v skutočnosti jeho požiadavka. Takýto neustále živený naratív, kedy sú všetci, ktorí prichádzajú s kritikou, označovaní za oponentov či nebodaj krikľúňov, ktorí eskalujú napätie, nám začína pripomínať časy nedávno minulé, kedy za problémy nemohlo nekompetentné riadenie, ale akýsi záhadný triedny nepriateľ.

Považujeme za maximálne neprofesionálne a netransparentné, keď do dnešného dňa akademická obec nevie, čomu sa venujú všetci 18-ti zamestnanci a viacerých stretla prvýkrát až pri volebnej urne. Naopak, v hre je 17 obľúbených učiteľov, ktorí majú preukázateľné výsledky vo výskume i pedagogike a 14 dní pred koncom pracovných zmlúv stále nepoznajú svoj osud.

Pripomíname, že k odstúpeniu senátorky prichádza po tom, čo vedenie systematicky ignorovalo hlas študentov a preukázateľne ich urážalo.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.