Press "Enter" to skip to content

Minister školstva plánuje predložiť nový zákon o vysokých školách

V dnešnom vydaní relácie Na Telo v TV Markíza sa minister školstva Branislav Gröhling vyjadril k aktuálnej sitácii na FIIT STU. Odpovedal na otázku diváka, ktorá sa objavila v príbehoch na Instagrame moderátora relácie Michala Kovačiča: „Ako plánujete riešiť situáciu na FIIT STU? Ako študenti sme uz z toho zúfalí“.

V súčasnej situácii ho podľa jeho slov zväzuje zákon: „Zákon o vysokých školách mi nedáva absolútne žiadne kompetencie, okrem toho, že môžeme posielať ako ministerstvo školstva finančné transfery, tak nemôžeme do toho zasahovať.“

To však môže zmeniť pripravovaná novela zákona o vysokých školách, ktorú plánuje priniesť v prvom kvartáli (pravdepodobne budúceho roku): „Mojou ambíciou je, aby sme v prvom kvartáli priniesli nový zákon o vysokých školách, kde bude na základe určitých pravidiel umožnené, aby jednotlivé subjekty aj mohli zasahovať do toho procesu.“

Pred pár dňami priniesli informáciu o novele zákona aj Hospodárske noviny. Podľa článku chce minister prehodnotiť aj prijímanie vysokoškolských učiteľov: “Pri prijímaní vysokoškolských učiteľov by sa tak dával väčší dôraz na kvalitu ich práce, nie na formálne podmienky v podobe titulov.”

Na kritickú situáciu na FIIT STU reagoval minister ešte v máji, kedy uviedol, že dianie na FIIT STU vníma so znepokojením a vidí, že rovnaký postoj má aj Správna rada STU. „Pokiaľ sa na vysokej škole preukáže netransparentné a neetické konanie či zneužívanie týchto slobôd, považujem to za dôvod na prehodnotenie nielen právomocí vysokých škôl, ale aj systému ich financovania,“ vyjadril sa vtedy Gröhling.

Zdroj foto: Facebook

2 komentáre

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.